Sponsor Firma
Fuar ve Etkinlikler

Alüminyum Fiyatları

Aşağıdaki 15 Mart 2011 tarihine ait en son alüminyum fiyatları yer almaktadır…

LONDRA METAL BORSASI

ÖDEME

KÜLÇE SATIŞ

ALAŞIM SATIŞ

PEŞİN
$ 2.474,00 $ 2.375,00

3 AY VADE
$ 2.509,00 $ 2.355,00
Fiyatlar 15.03.2011 tarihine aittir.

ETİ ALÜMİNYUM FİYATLARI

08.04.2011
Tarihli Fiyat Listemiz
view Alüminyum Fiyatları download1 Alüminyum Fiyatları
Kaydet

2005 yılında ortalama peşin LMB(Londra Metal Borsası) alüminyum fiyatları 1.898,5 $’dır. Dünya Metal İstatistikleri Bürosu’nun (WBMS) son raporunda geçen yıl birincil alüminyum piyasasının oldukça dengeli olduğu ifade edilmiştir. Toplam üretim 2004 yılında 29,9 milyon tondan 2005 yılında 31,8 milyon tona ulaşmıştır.  Çin’in tüketimi 2005 yılında 7,1 milyon tona, üretimi de 7,8 milyon tona yükselmiştir. International Aluminium Institute Raporu’na göre Çin’in üretimi 2006 yılı itibariyle 9,3 milyon ton, 2007 yılı itibariyle de %34,8 artışla 12,6 milyon ton olarak gerçekleşmiştir.

Alüminyum endüstrisindeki ortalama elektrik fiyatları 2001 yılındaki 18 $/MWh’den 2006 itibariyle 27 $/MWh’e yükselmişken, AB elektrik fiyatları endüstride 2001 yılından beri ikikatına, hatta kimi ülkelerde üç katına çıkmıştır. LMB alüminyum fiyatları düşmeye başladığında enerji ve hammadde fiyatları yüksek düzeylerde kalacaktır. Bu da, içinde bulunduğumuz periyod için nispeten düşük alüminyum fiyatları döneminin bitip, fiyatlarınuzun süre tarihsel ortalamalarının üzerinde seyredeceğini göstermektedir.

Alüminyum Kullanımı Alüminyum Fiyatları

Alüminyumun yeniden değerlendirilmesi, hurda toplanması, tasnifi ve hazırlanması, ergitme, rafinasyon,  alaşımlama gibi süreçleri içermektedir. Kirlenmiş hurdaların yeniden kullanılabilmesini sağlamak ve çoğu alüminyum hurdalarının yüksek düzey alanı/hacim oranınedeniyle artan ergitme kaybını en aza indirmek özel önem taşımaktadır.

Alüminyum yassı haddelenmiş ürünlerin ana hammaddesi alüminyum külçedir. Alüminyum dünya metal borsalarında işlem gören bir mal olması nedeniyle hammadde fiyatı da arz-talepdengesine bağlı olarak sürekli olarak değişmekte ve bu değişim doğrudan alüminyum yassı haddelenmiş ürün fiyatlarına yansımaktadır. Grafik 8’de New York Metal Borsası’ndaki alüminyum fiyatlarının seyri görülmektedir. Bu seyir eğiliminin artış yönünde olduğu, 2005 yılı sonrasında bir düşüş eğiliminin ardından dalgalanmalar yaşandığı grafikte degörülmektedir.

Alüminyum Kullanımı1 Alüminyum Fiyatları

Alüminyum Kullanımı

Alüminyum Fiyatları Grafik Alüminyum Fiyatları2005 yılından itibaren artış eğilimine giren fiyatlar, 2007 sonlarında düşmüş, ancak 2008 ilkaylarında tekrar artış eğilimi göstermiştir.

Hammadde fiyatından bağımsız olan firmaların ürün fiyatını hammadde fiyatının üzerineekleyerek oluşturmakta kullandıkları çevrim ücretlerinde mevsimsel dalgalanmalar ve alüminyum yassı haddelenmiş ürün arz-talep dengesine dayalı değişmeler yaşanmakla birliktebu değişimler hammadde fiyat dalgalanmaları yanında düşük kalmaktadır.

Vadeli Piyasalarda Alüminyum Fiyatları Alüminyum Fiyatları

World Economic Outlook GDP tahminlerine göre, alüminyumda yıllık ortalama fiyatları 2010yılında 2006 dönemine göre %35 civarında düşecektir. Diğer bir deyişle, düşen fiyatlarla güçlü bir talep oluşacaktır. Son toplu fiyat artışlarının talep düşürücü etki yaratması, fiyat düşüşünde etkili olan bir faktördür.

2008 yılında demir-çelik fiyatlarında büyük artışların olması beklenmektedir. Demir cevherinin fiyatı her yıl büyük madenciler ile demir-çelikçiler arasında pazarlıkla tespitedilmektedir. Belirlenen fiyat bir yıl boyunca her iki taraf için de sabit ve bağlayıcıdır. 2008 yılının benchmark, yani rehber fiyatı dünyanın en büyük demir cevheri üreticisi olan Brezilyalı Vale ile Thysses-Krupp ve Nippon Steel gibi devler arasında tespit edilmiştir. Artışgenelde %65,  kaliteli cevherde %71′dir. Büyük firmaların fiyatları hangi düzeydeetkileyebileceğine ilişkin bir örnek vermek gerekirse, tahminlere göre zam Nippon Steel’in maliyetlerini %23 oranında artırmıştır.  Son artışla birlikte beş yılda cevher fiyatları dört misli yükselmiştir.

Piyasa beklentisinden çok daha fazla olan zam, dünya ekonomisindeki yavaşlama sinyallerine rağmen, Çin gibi kalkınmakta olan ülkelerdeki demir-çelik talebinin güçlü olmaya devam ettiğini göstermektedir. Yüksek fiyatlar en çok demir cevheri rezervlerinin büyük bir bölümünü işleten Vale, Rio Tinto ve BHP Billiton (son ikisi İngiliz-Avustralya şirketidir) gibi şirketlerin işine yaramakta bu durum da şirketlerin pazarlık gücünün ne kadar artmış olduğunu göstermektedir.  BHP Billiton, Rio Tinto’yu satın alma girişimde bulunmuş, bu da, başta Çin demir-çelik üreticilerini endişelendirmiştir. Yeni fiyat endişelerin doğruluğunu kanıtlamıştır. Birleşmeye karşı muhalefetin yoğunlaşması beklenebilir. Artışın bir bölümünün demir-çelik ürünlerine ve tüketicilere yansıması beklenmektedir.

Alüminyum Fiyatları sitemize 22 Nisan 2011 tarihinde eklenmiş ve 4.746 kişi tarafından ziyaret edilmiş.

Yorumlar

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz